Korektno medijsko izveštavanje o slučajevima zlostavljanja

Pre samo nekoliko dana u Srbiji je u periodu od oko 24 sata objavljeno preko 45 svedočenja o seksualnom uznemiravanju i zlostavljanju. Istovremeno, četiri žene iz Sarajeva pokreću onlajn inicijativu „Nisam tražila“, u kojoj ženske osobe iz celog regiona anonimno saopštavaju svoja iskustva seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja čime se broj ovih svedočanstava penje ka trocifrenom. Spontani talas javnog progovaranja onih koje su ova bolna iskustva preživele, čini se, pokrenuo je neke preko potrebne razgovore o seksualnoj traumi i tome kako je tretiraju društveno okruženje i nadležne institucije. Osim što je važno da ova tema dobije svoj zasluženi prostor u medijima, od podjednake je važnosti način na koji je u tom prostoru adresirana.

Iskustva koja su podelile devojke iz glumačke škole i osobe koje su uzele učešća u inicijativi „Nisam tražila“ imaju mnogo toga zajedničkog, između ostalog to da su sasvim izvesno traumatska za osobe koje su o njima izvestile. Kada se neko priseća svog traumatskog iskustva, to je uvek potencijalno retraumatizujuće. Pod pojmom retraumatizacije psiholozi podrazumevaju iskustvo ponovnog proživljavanja traumatskog iskustva i svih njegovih psiholoških aspekata (straha, stida, krivice, zamrzavanja).

Veliki udeo u tome hoće li prisećanje traumatskog iskustva biti za osobu osnažujuće ili retraumatizujuće igra društveno okruženje u kom se nalazi. Kada je reč o osobi koja na svojoj terapijskoj seansi priča o traumi zlostavljanja, to okruženje je njen psihoterapeut koji nastoji da kreira poverenje i sigurnost u odnosu. Kada je reč o osobi koja se obrati javnosti na temu svoje traume zlostavljanja, to okruženje čine mediji i svi mi. U situacijama kada neko podeli svoje traumatsko iskustvo javno, treba dodatno imati na umu i sve one koji se u njemu mogu prepoznati, s njim povezati, na koje čitanje i slušanje o tuđem iskustvu mogu da utuču osnažujuće ili obeshrabrujuće.

Posmatrajući način na koji se izveštava o seksualnom uznemiravanju i zlostavljanju u regionu, možemo primetiti da postoji dosta prostora za unapređenje. Nažalost, neki trendovi u izveštavanju mogu da nanesu dosta štete kako samim osobama koje su zlostavljanje prijavile, tako i svima kojih se ova tema ikako tiče (bilo da se radi o osobi koja je u procesu donošenja odluke da li da nasilnika prijavi, bilo da se radi o roditelju koji je prijavio zlostavljanje svog deteta, osobi koja se obrađuje svoju seksualnu traumu na psihoterapiji itd.).

Veliki deo medijske slike koja prati slučajeve prijavljenog seksualnog zlostavljanja u školi Miroslava Aleksića odlikuje poplava bombastičnih naslova u kojima srećemo stigmatizujuće i po žrtve uvredljive opise samog čina zlostavljanja, senzacionalističke izveštaje koji navodno raskrinkavaju misterije vezane za zlostavljanje, pozivaju na linč optuženog, pa čak i naslove koji impliciraju povezanost između seksualnog nasilja i mentalne bolesti. Tekstovi ovog tipa obiluju pristrasnim, netačnim i neetičnim izveštavanjem, a uz sve to mogu direktno da utiču na aktuelne sudske procese.

Smernice na koje upućuje DART centar za novinarstvo i traumu nalažu da "izveštavanje o seksualnom nasilju zahteva posebnu etičku osetljivost, veštine intervjuisanja i znanje o žrtvama, počiniocima, zakonu i psihologiji." Sledeći strukovne smernice i etički kodeks novinara, mediji mogu i doprineti razumevanju javnosti o tome kako prepoznajemo seksualno nasilje, šta možemo učiniti da ga preveniramo i koji resursi stoje na raspolagaju.

Izdvajamo neke smernice od značaja za izveštavanje o ovim temama:

  • Neophodno je i od fundamentalne važnosti da novinari tretiraju osobu koja je ranjivi učesnik priče sa poštovanjem i osetljivošću.

  • O izolovanom događaju seksualnog nasilja izveštavati koristeći nepristrasan i neutralan rečnik, stavljajući taj događaj u širi kontekst tema seksualne traume, prevencije seksualnog nasilja i sistema podrške za preživele.

  • Zaštiti privatnost svedočenja preživelih tako što se svako iznošenje detalja nasilnog čina ili psihološkog zlostavljanja koje je s njim povezano svede na minimum, a fokus izveštavanja stavlja na informacije koje doprinose edukaciji, prevenciji ili podršci.

  • U izveštavanje uključiti tačnu statistiku o temi o kojoj se izveštava kao i relevantne aktere u zajednici (stručnjake za mentalno zdravlje, predstavnike nevladinog sektora i drugih službi koje imaju ulogu da osnaže one koji su nasilje preživeli ili pod rizikom od istog) i adresirati s njima pitanja o tome koje strategije i resursi postoje u ovom području, kao i one kojima je potrebno unapređenje.

  • O preživelima izveštavati na način koji im čuva dostojanstvo, a predočava posledice koje pretrpljeno nasilje ima na njihovo, i mentalno i fizičko zdravlje njihovih bližnjih. Takođe, istaći primere rezilijentnosti (otpornosti na pretrpljeno nasilje) i psiholoških snaga koje se manifestuju u ponašanju preživelih kako bi se osvetlile predrasude o tome da nasilje nužno uništava živote i da moć ostaje u rukama nasilnika.

  • Izbegavati kreiranje atmosfere „linča“ prema osobi koja je optužena za seksualno nasilje jer je zajednici, kao i preživelima, u interesu da se sudski proces obavlja bez medijskog pritiska.

  • Prilikom prenošenja izjava osobe koje su bliske optuženom ili osobama koje su ga optužile za nasilje važno je poštovati privatnost tih osoba a njihove izjave prenositi dosledno, bez nametanja značenja i slobodnih tumačenja kojima se stvara pogrešan utisak a nekad i fabrikuje vest.

  • Obavezno u izveštavanje uključiti dostupne resurse za podršku u prevladavanju seksualnog nasilja (nevladine organizacije, SOS telefone, grupe podrške).

Smernice za izveštavanje o prijavljenim slučajevima zlostavljanja

https://dartcenter.org/topic/sexual-violence

NUNS je u Srbiji izdao saopštenje u kojem moli novinare da se drže Kodeksa u ovom slučaju

http://nuns.rs/info/statements/51886/nuns-novinari-i-mediji-da-se-pridrzavaju-etickog-kodeksa-novinara-u-izvestavanju-o-slucaju-silovanja-milene-radulovic-i-ostalih-zrtava.html

Ana Perović